Avaleht
>>
Finantsblogi
>>
13 nõuannet algajale üürileandjale

13 nõuannet algajale üürileandjale

Üürileandja roll ei ole lihtne, eriti veel kui alles alustatakse. Alates üürnike otsimisest ja taustakontrollist, üürilepingu loomisest ja jälgimisest kuni üüriraha kogumise ja üürisuhte lõpetamiseni. Järgnevalt oleme välja toonud 13 lihtsat soovitust, mida alustav üüriinvestor võiks jälgida.

Üürileandja roll võib olla keeruline, eriti veel kui alles alustatakse. Alates üürnike otsimisest ja taustakontrollist, üürilepingu loomisest ja jälgimisest kuni üüriraha kogumiseni. Aitame Teid kõige oluliste üürileandja ülesannete täitmisel.

1.     Kohtle oma üürikinnisvara nagu äri

Üürikinnisvara haldamine ei pruugi olla Teie põhitöö, kuid see on siiski äri ja lisatulu allikas. Hea äri pidamiseks peab järgima kohalikke seadusi. Positiivse maine säilitamiseks ja võimalike juriidiliste probleemide vältimiseks on oluline veenduda, et järgitakse kõiki vajalikke seadusi. Kinnisvara- ja rentimisinvesteeringutega sageli kaasnevad määrused, nii et enne kinnisvara üürimisega alustamist tasub kindlasti aega võtta uurimistöö tegemiseks ja selgeks teha endale kohalikud seadused.

Samuti on oluline kaitsta ennast võimalike õnnetuste ja vastutusnõuete eest: üks viis selleks on hankida kodukindlustus. Kui tekib õnnetu olukord, kus näiteks toru puruneb või toimub vargus, siis kodukindlustus kaitsteb Teid kahjukandmise eest. Hea äri ajamine tähendab ka probleemide ennetamist enne nende tekkimist. Parim viis probleemide vältimiseks on hoida oma rendipind heas seisukorras. Enne üürnikele üürile andmist kontrollige üle, et teie üürikinnisvara on turvaline elamiskoht. Tasub  veenduda, et kõik majapidamises töötab ja on korras. Nagu näiteks :

·       Testige suitsu- ja vingugaasiandureid

·       Veenduge, et ventilatsiooni töökorras

Lõpuks, kui üüripinnal elavad üürnikud, peaks Teil olema plaan, kuidas ohtlikke probleeme kiirelt lahendada. Näiteks kuidas parandada ahju, kui see puruneb, või aidata üürnikku, kui ta on ennast välja lukustab? Näiteks parimviis selliste probleemide ette valmistamiseks on kirja panna torumehe ja lukusepa telefoninumber. Parim viis hea üüriskinnisvaraäri juhtimiseks on professionaalsus, seaduste järgimine, üüripinna kindlustamine ja üürnike probleemide ennetamine.

 

2.     Leia üürnikud veebist

Enamik üürnikke otsib veebist oma üürikorterit, mis tähendab, et kõige tõhusam viis üürnike leidmiseks on lisada üürikuulutus kinnisvaraportaali. Kõige populaarsemad kinnisvaraportaalid Eestis on kv.ee ja city24.ee.

Üürnike leidmise võti on veebipõhise üürikuulutuse loomine. Üürikuulutustel on oluline panna kirja näiteks üürihind, aadress, magamistubade ja vannitubade arv, läheduses asuvad vaatamisväärsused - mida informatiivsem on kuulutus, seda parem. Samuti on hea mõte üles laadida selged fotod igast ruumist, kuna üürnikud tunnevad tõenäoliselt suuremat huvi, kui nad saavad ruumi hõlpsalt visualiseerida. Ahvatlev üürikuulutus on parim viis meelitada ligi kvaliteetseid üürnikke, kes maksavad õigeaegseltüüri ja hoolitsevad teie vara eest.

 

3.     Võta appi kinnisvara haldaja

Kinnisvarahalduri palkamine võib olla väärt investeering, kui soovite säästa aega ja vaeva, mis on seotud üürikinnisvara omamisega, näiteks oma kinnisvara turundamine, üürimaksete kogumine ja üürnikega seotud probleemide lahendamine. Kinnisvarahalduri palkamine on suurepärane viis, juhul kui Te ei ela oma kinnisvara läheduses või ei soovi täielikult pühenduda üürileandja rollile.

Pidage meeles, et olete oma elukoha jaoks elamiskõlbliku ruumi säilitamise eest juriidiliselt vastutav, nii et kui teil pole aega ega ressursse sellele olulisele ülesandele pühenduda, siis võib olla aeg kaaluda abi palkamist. Olenemata sellest, kas Teie kinnisvara katus vajab remontimist või seinad tuleb üle värvida, on kinnisvarahalduril see vastutus. Kui saate kulusid endale lubada, võib kinnisvarahaldur aidata üürileandja tööülesandeid ladusamaks muuta ja hõlbustada muretut üüriprotsessi. Sarnaselt sobiva üürniku leidmise protseduuriga veenduge, et olete potentsiaalset kinnisvarahalduritele ka taustakontrolli teinud.

 

4.     Määrake õige üürihind

Õige üürihinna määramiseks soovitame uurida oma turgu, et teada saada, milline on Teie piirkonnas õiglane turu üürihind. Üürihinna määramisel peaksite meeles pidama, kuidas see Teie finantsi mõjutab. Lõppude lõpuks on üürimaksed Teie üüripinnalt peamine sissetuleku allikas. Renditulu ja rendikulude võrdlemiseks peaksite loetlema oma püsivad ja hinnangulised kulud. Püsikuludeks on hüpoteegi maksmine, omandimaksud ja kindlustusmaks. Teie muutuvkulud on kommunaalkulud, remont ja kinnisvara parendamine. Kui võrrelda tulusid kuludega, on lihtsam mõista, kuidas üürihind mõjutab teie igakuist tulu.

 

5.     Üürniku taustakontrolli protsess

Üürnike taustakontrolli peamine eesmärk on aidata leida kvaliteetseid üürnikke, kes maksavad õigeaegselt üüri ja hoolitsevad Teie vara eest, nii nagu see oleks nende oma. Vastutustundlike üürnike valimiseks on oluline filtreerida head potentsiaalsed üürnikud Teie pakutavate hulgast. Peaksite otsima üürnikku, kes saaks iga kuu üüritäielikult tasuda, kellel pole kriminaalajalugu ja on hea renditaust.

 

6.     Üüritaotlus

Hea üüritaotlus pakub kiiret teavet võimaliku üürniku kohta: nimi, praegune aadress, kolimisepõhjus, teave tööandja kohta, sissetulek ja üürileandja viited. Oluline on küsida õiget tüüpi küsimusi, nii et Teil oleks kogu teave, mida vajate nutika otsuse tegemiseks selle kohta, kes teie üüripinnal elab.

 

7.     Nõua üürnikult kindlustust

Üürimisega seotud kohtuasjad on Eestis muutumas üha tavalisemaks, seega on oluline end teadmistega varustada ja julgustada oma üürnikke sama tegema. Nõudes üürniku kindlustust, aitate vältida kohtuvaidlusi, kui üürniku asjad on kahjustatud. Lisaks on üürnike kindlustus üldiselt madalate kuludega, seega on see väike rahaline koormus, mida enamik üürnikke saab hõlpsalt (ja soovi korral) enda kanda võtta. Enne üürilepingule klausli lisamist kohustusliku üürnike kindlustuse kohta on oluline konsulteerida juristiga.

 

8.     Krediidi- ja taustakontroll

Krediidikontroll on üks parimaid viise saamaks teada, kas taotleja on maksevõimeline või mitte. Võimaliku üürniku krediidi- ja taustaaruannete ülevaatamisel pöörake tähelepanu nendele punastele lippudele: märkimisväärsed võlad, alusetult makstud summad, pankrotiavaldused ja eelnev väljatõstmise ajalugu. Kindel finants- ja taustaajalugu ennustab, et üürnik maksab õigeaegselt üüri, tal puudub asjakohane kriminaalajalugu ja ta kohtleb kinnisvara austusega. Alati on hea mõte teha taustakontroll. Isegi kui taotleja on muidu täiuslik, võib halb krediit viidata finantsilisele ettevaatamatusele – ükski hurmav isikuomadus ei saa seda asendada.

 

9.     Kirjaliku üürilepingu olemasolu

Kirjaliku üürilepingu omamine on parim viis oma ootustest teavitamiseks ja enda kaitsmiseks õiguslikes vaidlustes. Kuigi suuline kokkulepe on mõnel juhul juriidiliselt siduv, on see vähem tõhus kui mõlema osapoole allkirjastatud kirjalik dokument. Ilma kirjaliku dokumendita võib olla keeruline tõestada, milles kokku lepiti enne üürniku sisse kolimist.

Kasulik üürileping on ka konkreetne. Peaksite põhjalikult läbi mõtlema, milliseid reegleid soovite lisada: Kas lemmikloomi on lubatud? Kas hilinenud üüri eest tuleb intressi maksta? Kas soovite müra piiramise reeglit? Veenduge, et rendileping oleks teie jaoks kohandatud.

Teie reeglitele ja ootustele vastava üürilepingu omamine võib aidata üürnikuga suhtlemist lihtsamaks muuta. Kui kõik on üürilepingus kaardistatud, siis on tõenäoliselt vähem segadust.

 10.  Järgige eeskirju

Oma üürilepingu reegleid tuleb täita, vastasel juhul kaotab teie leping oma tähtsuse. Üürnikud panevad tähele, kui te ei täida reegleid ja võib teie leebust ära kasutada. Kõige olulisem reegel on üüri õigeaegne tasumine. Võite lubada ajapikendust, kuid pärast seda peaksite tagama, et üürnik tasub ka viivist. Üürnikud järgivad tõenäolisemalt reegleid, kui teete ka seda ise.

 

11.  Koguge üürimakseid veebis

Lisaks mugavusele kaasneb üürimaksete ülekande või pangalingiga kogumisega ka tõendamisvõimalus. See võimaldab jälgida kas ja millal on üürimaksed laekunud ning vaidluste tekkimisel võimaldab ka tõendada, et maksekohustust ei ole täidetud.

 

12.  Pea digitaalset arvestust

Üürileandjana peaksite pidama arvestust kõige kohta: üürikviitungid, hoolduskviitungid ja kogu üürileandja-üürniku suhtlus. Digitaalseid kirjeid saab kindlalt hoiustada ilma paberikuhja tekitamata. Kviitungite ja suhtluse alles hoidmine on hea mõte juhul, kui ilmnevad juriidilised probleemid. Oma väidete toetuseks on tõendite omamine alati hea mõte. Dokumentide digitaalne salvestamine on kõige paremini korraldatud ja ajakohane viis.

 

13.  Heade üürnike hoidmine

Pärast üürnike otsimist, tausta kontrollimist ja üürilepingu allkirjastamist ei soovi te, et kogu see pingutus läheks raisku. Selle protsessi pidev kordamine võib olla kurnav, parim viis oma aja ja raha säästmiseks on heade üürnike hoidmine.

Kui Teil on üürnik, kes maksab õigeaegselt üüri ja hoolitseb teie vara eest hästi, peaksite paluma tal üürilepingut pikendada umbes 90 päeva enne selle lõppemist. Pikendamine aitab vältida vakantsi ja säästab aega, kuna ei pea taaskord uusi üürnikke otsima.

Alates üürikinnisvara äri juhtimisest, üürnike leidmisest kuni taustakontrolli ning üüri kogumiseni on iga samm tähtis. Soovime, et üürimise kogemus ei rööviks kinnisvaraomanikelt tarbetult palju aega, raha ja närvirakke. Kinnisvara väljaüürimine võib olla lihtne ja tasuv investeering - tuginedes andmetel, mitte kõhutundel.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

VIRTUAALNE ARVELDUSKREDIIT ETTEVÕTTELE

Krediidilimiit kuni 30 000€
Vaba maksegraafik
Kui krediiti ei kasuta, siis tasud puuduvad
küsi hinnapakkumist
Intress alates 1% kuus
Finantseerimisasutuse tegevusluba nr. FFA000412