Alates 2025. aastast kehtib Eestis uus automaks, mis mõjutab nii eraisikuid kui ka ettevõtteid. Kuigi automaks kehtib ühtselt kõigile, on selle mõju ja arvestus eraisikutele ja ettevõtetele erinev. Paljudele firmadele on automaks uus kuluartikkel, mis mõjutab otseselt nende kulustruktuuri ja maksukoormust.
Automaks on Eestis sõiduki omamise või kasutamisega seotud maks, mida rakendatakse keskkonnamõjude vähendamiseks ja riigieelarve tulu suurendamiseks. See kehtib kõigile sõidukiomanikele – niieraisikutele kui ka ettevõtetele, sõltumata sellest, kas sõidukit kasutatakse isiklikuks otstarbeks või äritegevuseks. Automaksu suurus sõltub sõiduki tüübist, vanusest, kütuse tüübist ja heitkogustest.
Automaksu kasutamine erineb eraisikute ja ettevõtete vahel mitmeti, peamiselt maksustamise ja kulude arvestuse osas. Kuigi maksusüsteem ise on sarnane, mõjutab maksustamine ettevõtteid teistmoodi kui eraisikuid, eriti arvestades sõiduki kasutamise otstarvet ja maksusoodustusi.
Eraisiku jaoks on automaks seotud isikliku sõiduki omamisega. Sõidukeid kasutatakse peamiselt isiklikel eesmärkidel, nagu igapäevane tööle sõitmine, peresõidud või vaba aja veetmine. Ettevõtete puhul on oluline arvestada, kas sõidukit kasutatakse äritegevuseks või ka eratarbeks. Kui ettevõtte sõidukit kasutatakse ainult ärilistel eesmärkidel, siis võib ettevõte teatud juhtudel maksusoodustusi saada, näiteks kütuse ja hoolduskulude mahaarvamine. Samas, kui sõidukit kasutatakse ka isiklikel eesmärkidel, lisanduvad erisoodustused, mida ettevõte peab deklareerima ja millelt peab tööandja maksma tulumaksu ja sotsiaalmaksu.
Eraisikud automaksu tasumisel käibemaksu tagasi nõuda ei saa, kuna sõidukit kasutatakse peamiselt isiklikuks tarbeks. Seega jäävad kõik sõidukiga seotud maksud ja kulud, sh. käibemaks, eraisikute kanda.
Ettevõtetel on võimalus teatud juhtudel sõiduki kuludelt ja automaksult sisendkäibemaksu maha arvata. See sõltub sellest, kas sõidukit kasutatakse ainult ettevõtte äritegevuses või ka isiklikel eesmärkidel. Kui sõidukit kasutatakse ainult ärilistel eesmärkidel, saab ettevõte maha arvata 100% käibemaksust. Kui aga sõiduk on segakasutuses (nii äri- kui ka erasõitudeks), saab maha arvata ainult kuni 50% käibemaksust või vähem, sõltuvalt sõiduki tegelikust kasutusest.
Ettevõtted peavad tasuma erisoodustusmaksu, kui autot kasutatakse ka erasõitudeks. Maksuväli on 1,96 € kW kohta kuus uutele autodele ning 1,47 € kW kohta kuus üle viie aasta vanadele autodele. Erisoodustuse väärtus arvutatakse vastavalt sõiduki võimsusele ja hinnale ning see deklareeritakse iga kuu, koos erisoodustusemaksudega. Automaks lisandub sellele ning võib muuta erisoodustuse kulud ettevõttele märkimisväärseks.
Ettevõtted saavad mitmel moel automaksu optimeerida ning vähendada oma maksukoormust:
Automaks on Eestis uus ja oluline maksukohustus, mis mõjutab nii eraisikuid kui ka ettevõtteid. Ettevõtted peavad arvestama nii automaksu kui ka sellega kaasnevate erisoodustusmaksude ja muude kuludega. Küll aga on ettevõtetel rohkem võimalusi automaksu optimeerimiseks, valides sobivamaid sõidukeid ja planeerides nende kasutamist efektiivsemalt.