Avaleht
>>
Finantsblogi
>>
Laen alustavale ettevõtjale: mida pead teadma?

Laen alustavale ettevõtjale: mida pead teadma?

Alustamine oma ettevõttega on põnev periood, kuid see võib olla ka vägagi väljakutsuv, eriti rahalises mõttes. Üks võimalus oma äri käivitamiseks või kasvatamiseks on ärilaen. Selles artiklis uurime, mida pead teadma ärilaenudest, eriti kui oled alustav ettevõtja.

Alustamine oma ettevõttega on põnev periood, kuid see võib olla ka vägagi väljakutsuv, eriti rahalises mõttes. Üks võimalus oma äri käivitamiseks või kasvatamiseks on ärilaen. Selles artiklis uurime, mida pead teadma ärilaenudest, eriti kui oled alustav ettevõtja.

Mis on ärilaen ja kuidas seda kasutatakse?

Ärilaen on finantsvahend, mis võimaldab ettevõtetel saada raha, mida nad vajavad äriprotsesside käivitamiseks, laiendamiseks või käimas hoidmiseks. Selle summa sisse võib käia raha töötajate palkamiseks, inventari ostuks, turunduseks või muudeks ärilisteks vajadusteks. Ärilaenud on olulised eriti alustavatele ettevõtjatele, sest siis on vajaliku rahastuse olemasolu eriti oluline, et käivitada oma veel jõudu koguv äriidee.

Erinevat tüüpi ärilaenud

Enne kui otsustad, milline ärilaen sobib sulle kõige paremini, on oluline mõista erinevaid ärilaenu tüüpe.

Tagatiseta ärilaenud

Tagatiseta ärilaenud on laenud, mis ei nõua ettevõttelt vara tagatist. Need laenud põhinevad tavaliselt ettevõtte krediidiskooril ja finantsajalool ning võivad olla suurepärane valik alustavatele ettevõtjatele, kuna ei nõua suuri investeeringuid vara soetamiseks.

Tagatisega ärilaenud

Tagatisega ärilaenud nõuavad varalist tagatist, näiteks kinnisvara, sõidukeid või muud vara. Need laenud võivad olla suuremad, kuid võivad olla ka riskantsemad, kuna mängus on tagatise kaotamine, kui ei suuda laenu tagasi maksta.

Mida pead kaaluma enne ärilaenu võtmist?

Enne kui otsustad ärilaenu võtta, on oluline teha põhjalik uurimistöö ja kaaluda oma võimalusi. Alustav ettevõte peaks omama selget ja realistlikku äriplaani, mis näitab, kuidas raha kasutatakse ja kuidas ettevõte raha teenib. Hästi koostatud äriplaan aitab sul välja selgitada, kui palju raha täpselt vajad ja kuidas sa seda kasutad. Sinu isiklik ja ärikrediit on olulised faktorid, mis mõjutavad laenuintressi ja laenu heakskiitmise tõenäosust. Enne laenu taotlemist on soovitatav kontrollida oma krediidiskoori ja vajadusel parandada seda. Eri laenuandjad pakuvad erinevaid intressimäärasid ja tasusid. Uuri hoolikalt erinevate laenuandjate pakkumisi ning võrdle neid omavahel, et leida parimad tingimused. Lisaks pööra tähelepanu peidetud tasudele, mis võivad laenu lõppkokkuvõttes kallimaks muuta. Mõtle hoolikalt, kui palju raha sa täpselt vajad ja kui kaua sul kulub selle tagasimaksmiseks. Liiga suur laenusumma võib osutuda koormavaks, ning liiga lühike tagasimaksmise periood võib panna survet ettevõtte rahavoogudele.

Kust leida parim ärilaen?

Kui oled otsustanud, millist tüüpi ärilaenu sul vaja on, võid hakata otsima sobivat laenuandjat. Traditsioonilised pangad ja krediidiühistud pakuvad ärilaene suurematele ettevõtetele. Nad võivad pakkuda küll konkurentsivõimelisi intressimäärasid, kuid nõuded on tavaliselt karmimad. Alternatiivsed laenuandjad, online-laenuplatvormid ja finantstehnoloogia ettevõtted, on muutunud üha populaarsemaks. Nad sageli kiidavad laenu kiiremini heaks ning annavad ka  paindlikumad tingimused. 

Finantsspetsialistiga konsulteerimine

Ära unusta, et enne ärilaenu võtmist on alati hea konsulteerida finantsspetsialistiga või ärikonsultandiga. Professionaalid aitavad sul hinnata, milline laen sobib kõige paremini sinu ettevõtte vajadustega ning annavad nõu finantsplaneerimise ja laenude taotlemise protsessis.

Ärilaenu taotlemise protsess

Nüüd, kui oled otsustanud, millist tüüpi ärilaen sobib sulle kõige paremini, on oluline mõista, kuidas käib ärilaenu taotlemise protsess. See võib varieeruda sõltuvalt laenuandjast ja laenu tüübist, kuid järgnevad sammud on tavaliselt sellised:

  • Enne taotluse esitamist peaksid sa valmistuma. See hõlmab oma äriplaani ja finantsprotsesse põhjalikult läbi vaatamist. Veendu, et sul on Äriregistrile kõik aastaaruanded esitatud ja raamatupidamine korras..
  • Esita laenutaotlus oma valitud laenuandjale. Enamik laenuandjaid võimaldab taotluse esitamist online-keskkonnas, mis teeb protsessi kiireks ja mugavaks. 
  • Pärast taotluse esitamist pead tõenäoliselt esitama täiendavat dokumentatsiooni, et tõendada oma finantsolukorda ja krediidivõimet. 
  • Laenuandja teeb krediidianalüüsi, et hinnata sinu laenuvõimet ja riski, ehk ta hindab sinu krediidiskoori, makseajalugu ja muid finantsnäitajaid.
  • Pärast krediidianalüüsi teeb laenuandja laenuotsuse. Kui taotlus heaks kiidetakse, saad sa pakkumise, mis sisaldab laenu tingimusi, intressimäära ja tagasimaksmise plaani.
  • Kui oled pakkumisega rahul, allkirjasta laenuleping ja tutvu hoolikalt selle tingimustega. Veendu, et sa mõistad kõiki laenuga seotud kohustusi. Pööra tähelepanu ka ennetähtaegse tagastamise tingimustele.
  • Kui laen on heaks kiidetud ja leping allkirjastatud, saad raha oma äri vajaduste rahastamiseks kasutada vastavalt äriplaanile.
  • Laenu tagasimaksmine. See on kohustus, mis tuleb täita vastavalt lepingule. Jälgi hoolikalt maksetähtaegu ja püüa vältida viivitusi. Kõige kindlam on sõlmida pangas püsikorraldus.

Riskid ja kaalutlused

Kui intressimäärad on kõrged, võib laen muutuda kalliks ja võib avaldada survet ettevõtte rahavoogudele. Seepärast on oluline hoolikalt uurida erinevate laenuandjate intressimäärasid ja valida parimad tingimused. Kui oled võtnud tagatisega laenu, näiteks kinnisvara tagatisel, võid selle kaotada, kui ei suuda laenu tagasi maksta. Seepärast ole ettevaatlik, kui võtad laenu, mis nõuab vara tagatist. Kui firma ei suuda laenu tagasi maksta, võib see viia ettevõtte maksejõuetuseni, mis võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi, sealhulgas ettevõtte sulgemise. Mõtle hoolikalt laenuperioodi pikkusele. Lühem periood võib tähendada suuremaid igakuiseid makseid, samas kui pikem periood võib suurendada kokku makstavat intressi. Enne laenu võtmist kaalu muid rahastamisvõimalusi, nagu investorite otsimine, omakapitali kaasamine või äripartnerlus. 

Hoovi ärilaen

Hoovi ärilaen on laen ettevõttele, mis vajab kiiresti rahastust käibevahenditeks või mõne ootamatu kulutuse katteks. Hoovi ärilaen ei vaja kinnisvara tagatist ning laen on võimalik saada oma ettevõtte kontole juba tunni ajaga. Ärilaenu on võimalik igal ajal tagastada ilma etteteatamiseta ning leppetrahvideta. 

Ärilaen võib olla samm edasi sinu unistuste ettevõtte suunas, nii et ära karda küsida nõu ja alusta oma äri kasvatamist juba täna!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

VIRTUAALNE ARVELDUSKREDIIT ETTEVÕTTELE

Krediidilimiit kuni 30 000€
Vaba maksegraafik
Kui krediiti ei kasuta, siis tasud puuduvad
küsi hinnapakkumist
Intress alates 1% kuus
Finantseerimisasutuse tegevusluba nr. FFA000412