Avaleht
>>
Finantsblogi
>>
Millega arvestada, kui võtta hüpoteeklaen ettevõttele?

Millega arvestada, kui võtta hüpoteeklaen ettevõttele?

Hüpoteeklaenud ei ole mõeldud ainult majaomanikele, vaid need võivad olla võimsad finantstööriistad ka ettevõtetele. Selles blogipostituses uurivad Hoovi finantsspetsialistid, mis on ettevõtte hüpoteeklaen, kuidas ettevõtted saavad seda enda huvides kasutada ning millised on laenu saamise eelised ja kaalutlused.

Hüpoteeklaenud ei ole mõeldud ainult majaomanikele, vaid need võivad olla võimsad finantstööriistad ka ettevõtetele. Selles blogipostituses uurivad Hoovi finantsspetsialistid, mis on ettevõtte hüpoteeklaen, kuidas ettevõtted saavad seda enda huvides kasutada ning millised on laenu saamise eelised ja kaalutlused. Olenemata sellest, kas olete väike idufirma või väljakujunenud ettevõte, võib hüpoteeklaen olla teile sobiv lahendus mitmel põhjusel. 

Mis on hüpoteeklaen ettevõttele?

Hüpoteeklaen ettevõttele, mida sageli nimetatakse ka kommertshüpoteegiks, on pikaajaline laen, mille tagatiseks võib seada hüpoteegi kas oma kodule või muule kinnisvarale. See kinnisvara võib hõlmata büroohooneid, ladusid, tootmisrajatisi või muud ettevõttele kuuluvat ärikinnisvara. Erinevalt eluasemelaenudest kasutatakse ärihüpoteeke peamiselt ettevõtlusega seotud eesmärkidel, näiteks üüripinna renoveerimiseks, et parandada tootlust; ettevõtte olemasolevate kohustuste refinantseerimiseks või mõneks suuremaks investeeringuks, näiteks põhivara ostmiseks.

Hüpoteeklaenu tagatiseks on kinnisvara. See eristab hüpoteeklaenu traditsioonilistest laenudest, mis ei nõua tagatist (näiteks väikelaenud) ning võimaldab tavaliselt paremaid laenutingimusi, kuna laenuandja nõuded on kindlamalt tagatud.

Kuidas saab ettevõte hüpoteeklaenu kasutada?

Ärikinnisvara soetamine

Üks kommertshüpoteegi levinumaid kasutusviise on kinnisvara ostmine äritegevuseks. Olgu selleks oma praeguste rajatiste laiendamine või uute soetamine, hüpoteeklaen võimaldab teie ettevõttel investeerida kinnisvarasse ilma teie käibekapitali ammendamata.

Refinantseerimine

Ettevõtted kasutavad hüpoteeklaene sageli olemasolevate võlgade refinantseerimiseks paremate tingimuste ja madalamate intressimääradega. See võib vabastada kapitali muudeks investeeringuteks, vähendada igakuised makseid ja parandada rahavoogu.

Ehitus ja renoveerimine

Kui teie ettevõtel on vaja ehitust või olulist renoveerimist, võib hüpoteek pakkuda vajalikku rahastamist. Hüpoteeklaen võimaldab teil täiustada oma ettevõtte rajatisi, mis võib omakorda tõsta tootlikkust ja klientide rahulolu.

Omakapitali võimendamine

Võttes hüpoteegi juba omavale kinnisvarale, pääsete juurde kogutud omakapitalile. Seda omakapitali saab kasutada erinevatel eesmärkidel, näiteks laienemiseks, võlgade konsolideerimiseks või täiendavate varade ostmiseks.

Ettevõtte hüpoteeklaenu eelised

Pikaajaline rahastamine

Ettevõtte hüpoteeklaenudel on tavaliselt pikemad tähtajad (sageli 10–25 aastat) kui teistel ärilaenudel, mis pakuvad teie finantsplaneerimisel stabiilsust ja prognoositavust.

Madalamad intressimäärad

Ettevõtete hüpoteeklaenu intressimäärad on tavaliselt madalamad kui tagatiseta laenude intressimäärad, mis tähendab väiksemaid kuumakseid ja soodsamaid tingimusi.

Varade väärtuse tõus

Kui teie ettevõtte kinnisvara väärtus tõuseb, saate tulevikus müümisel või refinantseerimisel mitte ainult väärtusliku vara, vaid ka kapitalikasumi.

Suurenenud laenuvõime

Kommertshüpoteek võib aidata teie ettevõttel luua tugeva krediidiajaloo, mis võib hõlbustada tulevaste projektide jaoks täiendava rahastamise tagamist.

Kui võtta hüpoteeklaen ettevõttele, siis milline kinnisvara sobib tagatiseks ja millest sõltub maksimaalne laenusumma?

Hüpoteeklaenu tagatiseks sobib enamasti ettevõtte või omaniku kinnisvara, mis asub Eestis. Tavaliselt hindab kinnisvara turuväärtust kinnisvarabüroo. Tagatisvara turuväärtusest sõltub laenu maksimaalne summa, kuid üldiselt võib laenusumma olla kuni 80% hindamisaktiga tõendatud turuväärtusest. Kõrgem väärtus omistatakse tavaliselt kinnisvarale, mis asub suuremates linnades või nende lähiümbruses, näiteks Harjumaal või Tartumaal. Linnades eemal asuva vara tagatisel võidakse väljastada väiksemaid laene.

Lisaks tagatise turuväärtusele sõltub laenusumma suurus peamiselt laenuvõtja maksevõimest. Laenuvõime hindamisel võrreldakse ettevõtte rahavoogu, et leida igakuiste laenumaksete piirmäär. Laenuandjad hindavad laenuvõtja maksevõimet pigem konservatiivselt ning arvestavad ka tulevaste võimalike riskidega, näiteks laenumaksete suurenemisega intressimäärade tõusu tõttu. 

Mida tuleb silmas pidada, kui võtta hüpoteeklaen ettevõttele? 

Kinnisvara hindamine

Laenusumma, mida saate laenata, sõltub kinnisvara hinnatud väärtusest. Täpse hinnangu tagamiseks on oluline omada professionaalseid teadmisi, selleks tuleb sageli palgata kinnisvarabüroo.

Intressimäära riskid

Nagu kõik laenud, võivad ka hüpoteeklaenu intressimäärad kõikuda. Mõelge, kas teie ettevõtte finantsstabiilsusega sobib kõige paremini fikseeritud või muutuva intressimääraga hüpoteeklaen. Fikseeritud intressimäär on laenuperioodi jooksul püsiv ja ei mõjuta igakuiste maksete suurust. Muutuva intressimäära korral on intress tavaliselt seotud näiteks euriboriga, mis võib ajas muutuda, ja sellega muutuvad ka laenumaksete summad. Üldiselt on muutuva intressiga hüpoteeklaen soodsam kui fikseeritud intressiga laen.

Tagasimakseperioodi pikkus

Pikemaajaliste laenudega on võimalik säästa kuumaksetelt, kuid need toovad kaasa suuremad üldised intressikulud. Arvestage madalamate kuumaksete eelistega ja pikaajaliste kuludega.

Laenu ja väärtuse suhe

Laenuandjad nõuavad sageli konkreetset laenu ja väärtuse suhet. Kui kinnisvara väärtus ei vasta laenuandja nõuetele, peate arvatavasti tegema suurema sissemakse.

Hüpoteeklaen ja sellega kaasnevad lisakulud

Hüpoteeklaenud taotlemise ja sõlmimisega kaasnevad mitmed lisakulud. Enamasti tuleb tasuda hüpoteegi seadmise tasud, näiteks notari tasu ja riigilõiv, ning kinnisvara hindamise ja kindlustamisega seotud kulud. Hindamisakti tasu sõltub hindamist teostava kinnisvarabüroo hinnakirjast ja hinnatavast objektist. Laenuandjad võivad pakkuda ka tasuta hindamist tingimusel, et laenuvõtja sõlmib hiljem laenulepingu.

Kinnisvara tagatise puhul nõuab laenuandja sageli kindlustuslepingut, mis kehtib kogu laenuperioodi jooksul. Kindlustusmakse suuruse arvutab kindlustusandja, arvestades kindlustatava objekti riske. Laenulepingus on määratletud ka erinevad tasud, nagu intressid, lepingutasud, haldustasud ja arvelduskonto teenindamisega seotud tasud.

Lisaks kaasnevad lisakulud juhul, kui laen jääb tagasi maksmata ja laenuandja on sunnitud lepingu üles ütlema. Sellisel juhul saab laenuandja kasutada hüpoteegiga tagatist, mis võib tähendada täitemenetluse kulusid, kohtutäituri tasusid ja kinnisvara müügiga seotud kulutusi.

Võta hüpoteeklaen ettevõttele Hoovist

Hoovi hüpoteeklaen on laen ettevõttele juba olemasoleva või ostetava maa, hoone või korteri tagatisel. Hüpoteeklaenu eesmärgiks on enamasti ettevõttele kinnisvara või muu põhivara soetamine või kinnisvara renoveerimine. Hüpoteeklaen võetakse tavaliselt 5-aastaseks perioodiks või bulletgraafikuga. Võta meiega ühendust või esita laenutaotlus ning leiame sinu ettevõttele sobiva finantslahenduse.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

VIRTUAALNE ARVELDUSKREDIIT ETTEVÕTTELE

Krediidilimiit kuni 30 000€
Vaba maksegraafik
Kui krediiti ei kasuta, siis tasud puuduvad
küsi hinnapakkumist
Intress alates 1% kuus
Finantseerimisasutuse tegevusluba nr. FFA000412